Dnes slaví svátek:Kristýna

David slaví svátek dne 30.12.

Charakteristika

David je dle významu svého jména doslova miláčkem. Může být i milovaným náčelníkem, záleží jen na tom, kterého z významu svého jména se chopí. David vždy může navázat na svého nejstaršího známého jmenovce. Slavný biblický král David dokázal prakem porazit obra Goliáše, od něho David vždy může čerpat inspiraci.

Odvozeniny a varianty jména David

David je mužským křestním jménem, bez ženské varianty. Domáckými podobami jména jsou Davy, Dava, Dáva, Dóda, Dejv, zdrobněle Davídek. Jméno David se užívá v mnoha jazycích po celém světě.

Významní nositelé

David je jménem rozšířeným nejenom v Česku, ale celosvětově. Významných nositelů jména je tak mnoho. U nás půjde například o hudebníka Davida Kollera, herce Davida Prachaře, herce, zpěváka, textaře a skladatele Davida Krause, režiséra Davida Ondříčka nebo hokejisty Davida Výborného či fotbalisty Davida Rozehnala. David Novotný je organizátorem soutěže Muž roku a řady charitativních akcí. Jméno David přijal za své příjmení i legendární český zpěvák, skladatel a producent Michal David, vlastním jménem Michal Stancl. V Británii najdeme mezi nositeli jména například slavného fotbalisty Davida Beckhama nebo muzikanta Davida Bowieho. Do dějin ekonomie se nesmazatelně zapsal britský David Ricardo. V USA proslul jako plavčík seriálu Pobřežní hlídka herec David Hasselhoff, ještě více pak kultovní režisér a scénárista David Lynch. Zástupcem ze Španělska je David Ferrer, úspěšný tenista. Mezi slavnými nositeli jména nesmíme opomenout ani Michelangelova Davida, celá staletí obdivovanou sochu mladého muže.

Původ a význam jména

David je prastarým mužským křestním jménem, které patří k těm nejoblíbenějším. Původ jména není jednoznačný, existuje několik teorií, které vysvětlují jeho vznik. Jedna z nich popisuje jméno David jako odvozeninu hebrejského slova "dód" s významem "miláček" nebo také "strýček". Jméno může pocházet také z asyrského slova "dádu", které se také překládá jako "milovaný, miláček". Další výkladová verze vidí původ jména David v zaniklé ugaritštině (jazyk patří do stejné jazykové skupiny jako hebrejština). Pocházelo by pak ze slova "davidu", které má význam "náčelník".

v dávno vyhynulé ugaršitně (patřící do semitské skupiny stejně jako hebrejšitna) znamená davidu "náčelník", lidová etymologie jej spojuje se slovy "miláček" a "strýček"

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: