Today is nameday of:Pavla

Bohumír is celebrating nameday on 08.11.

Odvozeniny a varianty jména Bohumír

Bohumír je mužské křestní jméno s ženským protějškem ve jménu Bohumíra. Domácké varianty jména jsou Bohouš, Bohuš, Božek, Božík, také Míra nebo Mirek, zdrobněle se pak jméno užívá i jako Bohumírek. Jméno Bohumír se vyskytuje i ve slovenštině, anglická varianta je Godfrey, Geoffrey nebo Jeffrey, německá Gottfried, španělská Geofredo, francouzská Geoffroy nebo Geoffroi. Poláci jméno užívají jako Bogumir, bulhaři jako Bogomir, Slovini jako Bochmir.

Významní nositelé

Mezi významné představitele jména patří například Bohumír Štědroň, český klavírista, publicista a hudební vědec, malíř Bohumír Matal nebo Bohumír Brunclík, mistr filmových zvukových efektů. Veřejně známým Bohumírem je i geograf a hydrolog Bohumír Janský.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bohumír pochází z němčiny. Bylo odvozeno z německého jména Gottfried, které se překládá jako "mír boží", "mírumilovný svět" apod. Jde o slovanský překlad německého jména.

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Other months: