Vzdejme poctu všem maminkám a oslavme Den matek v neděli 9.5.2021!

Nezapomeňte na svoji maminku! Dárek ke Dni matek Vám doručíme až domů a všechny výrobky balíme do krásného dárkového balení s průvodním dopisem. Navíc, v rámci VELKÉHO RESTARTU pořídíte dárek ke Dni matek za speciální cenu.

Stačí v košíku použít kód RESTART pro 25% zvýhodnění.

Do této kategorie jsme pro Vás připravili luxusní dárky pro maminky, které jsou připravené ihned k odběru - tyto produkty jsou speciálně označené. Pokud ovšem budete slavit Den matek později či netrváte na dodání do 9.5., vybírejte z celé dámské kolekce.

Originální dárky ke Dni matek

Hledáte nejlepší dárek ke Dni matek? Prohlédněte si naše tipy na dárky pro maminku nejen ke Dni matek ale i dárky pro maminku k narozeninám i dárky pro maminku ke svátku. U nás najdete široký výběr luxusních kožených dárků ke Dni matek.

Chcete udělat velkou radost velkým dárkem? Prohlédněte si naši nabídku kožených kabelek nebo maminku můžete obdarovat koženým psaníčkem. Menším dárkem, který udělá radost, je i luxusní dámská kožená peněženka na míru.

Mnoho zákazníků u nás volí jako malý dárek pro maminku náramek. Ručně dělané kožené náramky od nás vyrábíme ve dvou velikostecha třech barvách. K dostání máme i speciální májové náramky. Nakonec, malý dárek pro maminku, který potěší, může být i elegantní kožená klíčenka.

Hlavně mějte na mysli, že nejhezčí dárky ke Dni matek jsou od srdce. 

Kdy je Den matek?

Den matek u nás slavíme vždy druhou květnovou něděli. V roce 2021 připadá Den matek tedy na neděli 9. května, Den matek 2022 bude 8. května.

V tento den mají svátek mámy, matky, maminky, maminy, máti i pramáti, babičky, prababičky – všechny ženy, které kdy daly život dítěti. Svátek oslavuje mateřství a mateřskou lásku a je skvělou příležitostí, jak své matce poděkovat.

Obdobou Dne matek je Den otců, který se slaví třetí neděli v červnu, a Den dětí, který spadá na 1. července. Často bývá spojovám i s Mezinárodním dnem žen (MDŽ) 8. března – viz historie svátku matek. 

Den matek ve světě

Ve světě se oslava Dne matek liší datem svátku:

  • Druhá květnová neděle: Slovensko, Německo, Rakousko, Itálie, Belgie, Finsko, Dánsko, Švýcarsko, Turecko, Austrálie a Nový Zéland, Japonsko nebo i Čína, USA, Kanada, Brazílie, Peru aj.
  • Čtvrtá neděle velikonočního půstu: Velká Británie a Irsko (Mothering Sunday)
  • Poslední neděle v květnu: Francie
  • Poslední neděle v listopadu: Rusko
  • 21. března: některé arabské země
  • 10. května: Indie, Singapur, Mexiko a některé státy Jižní Ameriky
  • 26. května: Polsko
  • 8. prosince: Španělsko (oslava matek, spojená se svátkem neposkvrněného početí)

Historie Dne matek

Svátek matek mů původ už ve starověkém Řecku jako svátek plodnosti spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey (známé také jako Kybelé), matky bohů. Antická oslava matky se konala i ve starém Římě, kdy patřila ke svátku zvanému Matronalia.

Ve středověku se Svátek matek pojil s křesťanstvím. Jeho tradice sahá do Velké Británie 16. století. Čtvrtou postní velikonoční neděli měli volno všichni čeledíni a služebné. Mohli se tak vrátit domů za svoji rodinou a matkami. Celé rodiny pak společně navštěvovali svůj „mateřský“ kostel. Dodnes tento svátek, známý jako Mothering Sunday (Mateřská neděle nebo Neděle matek), ve Velké Británii oslavují. Připadá tak na jiný den než u nás a ve většině zemích.

Den matek (Mother’s Day) jako takový se poprvé slavil v roce 1908 v americkém Graftonu. Šlo o poctu pro Annu Marii Reeves Jarvisovou, kterou ji vzdávala její dcera. Ann Jarvisová byla sociální aktivistka během občanské války v USA a dala vznik Pracovním klubům matek usilujícím o lepší sociální a zdravotní podmínky dětí. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek jako celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.

Historie svátku matek u nás

Ze Spojených států se svátek dostal i k nám. O jeho prosazení se významně zasloužila Alice Masaryková, nejstarší dcera prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. V prvorepublikovém Československu svátek prosazovaly také organizace jako Československý červený kříž, Sokol, Orel nebo Asociace mladých křesťanských žen. Právě tato asociace stála za vůbec první českou oslavou Dnu matek. Ta se odehrála v Brně 13. května 1923.

Později byl pro vládnoucí komunistický režim svátek nežádoucí. Byl proto úmyslně zastíněn pompézními oslavami MDŽ (Mezinárodního dne žen, slavený 8. března). Až po revoluci v roce 1989 se dál prostor oběma svátkům. V některých zemích se oba svátky sloučily.

Tipy na nejlepší přání, básničky a citáty ke Dni matek

Potěšit svoje maminky nemusíte hmotným dárkem, mnoho jich ocení už to, že jste na ně nezapomněli. SMS přání Vám nezabere mnoho času. Báseň či citaci můžete také odeslat emailem nebo napsat na tištěné přání. Nechte se inspirovat našimi tipy na přání ke Dni matek a popřejte první ženě Vašeho života k svátku veršem!

Přání ke dni matek

Naše milá maminko, přijmi od nás tuto kytičku za starosti a strasti, které s námi máš. Přejeme Ti hlavně zdraví a úsměv na tváři. Děkujeme Ti, maminko, za vše co nám v životě dáváš. Krásný Den matek.

Nejdražší maminko, přeji vše nejlepší ke Dni matek! Ze srdce Ti děkuji za všechnu Tvoji lásku, péči a něhu, kterou mi dáváš. Mám Tě ráda nade vše na světě.

Nezáleží na tom, kolik mi je let, Tvé objetí je pro mě stále tím nejvřelejším a nejbezpečnějším místem na zemi! Krásný Den matek mé nejmilovanější mamince!

Pro maminku ke Dni matek za to, jak se o mě starala a stará. Jsi skvělá žena a můj velký vzor, mami.

Pro milovanou maminku ke Dni matek. Velice si vážím toho, co pro nás děláš a jak vše zvládáš. Mám Tě moc rád.

Ty, maminko, to vždycky se mnou myslíš dobře. Na to přijdu často až po určité době. Jsi jediná na světě, mám Tě ráda, děkuji za to, že jsi mě vychovala. Hezký Den matek.

Usmíváš se, i když jsi smutná. Děláš vše, i když jsi unavená. Poskytuješ nám pohodlí, i když ho sama nemáš. Jsi tu pro nás, i když jsi nemocná. Nádherný Den matek.

V tomto jediném dni chci Ti dát 365 díků! Všechno nejlepší ke Dni matek, maminko.

Básničky ke Dni matek

Když se něco nepovede, i když zlobím malinko,

máš mě ráda a já Tebe, moje zlatá maminko.Má milá maminko, nejhezčí z maminek,

ty jsi mě balila, z peřinek do plínek.

Ty jsi mě obula do prvních střevíčků,

z lásky a vděčnosti nesu Ti kytičku.Maminek den, bav se jen,

máme tě rádi, všechno nej, mami!Moje mamčo, maminko, popřeji ti malinko.

Nebudu už zlobit, lhát, chci se jenom s tebou smát.

S taťkou, se mnou žádný zmatek, vždyť je dneska svátek matek.Dneska žádný zmatek, dnes je svátek matek!

Sladkosti či kytičky, dávají jim dětičky.

Kytičku Ti nepředám, tak Ti SMS-ku posílám.

Mám Tě ráda maminko, vždyť jsem Tvoje miminko!Pro moji maminku nakreslím květinku a pak jí na tvář dám slaďounkou pusinku.Připíjím na fantastickou ženu. Připíjím na báječnou kamarádku, které si moc vážím.

A v neposlední řadě připíjím na starostlivou mamku, protože právě dnes slaví Den matek.

Připíjím na Tebe, má nejlepší a nejbáječnější maminko!Mami! Nemít Tě, co by se mnou asi bylo?! Byl bych teď někde bez bundy, šilhal bych hlady a měl bych na sobě špinavé spodní prádlo. Všechno nejlepší k svátku matek!Máme tě hrozně moc rádi, mami, a zasloužíš si to nejhezčí přání.

Jsi ta nejhodnější maminka z maminek, máme na tebe moc krásných vzpomínek

a každá další minuta s tebou a s tatínkem je tak báječná a pro nás jako sen.Moje milá maminko, štěstí není malinko.

Přejeme Ti ke dni matek, ať máš dneska krásný svátek,

dneska je tvůj velký den, my tě zlobit nebudem.Kdyby chleba nebylo, kdyby slunce nebylo, kdyby všechny vody vyschly,

kdyby stromy navždy uschly, maminčino dobré srdce svět by opět stvořilo.Maminka má dneska svátek, koupil bych jí pestrý šátek,

ale dnes, ale dnes, úplně jsem bez peněz.Moje milá matičko, vytahuju přáníčko.

Stůj a velký pozor dej, na mě vždycky vzpomínej.

Mám tě ráda, jaká jseš, nikdy mi snad neumřeš.Hodně štěstí, zdraví, lásky, ať z nás nemáš zbytečně vrásky!

Všeho dobrého fůru, nenávist, tu hnusnou můru, ať ty nikdy nepotkáš!

Však ti ještě něco přejeme, ať se máme všichni rádi a společně se smějeme.Maminko, jsem moc rád, když úsměv ti můžu dát,

protože ty si ho plně zasloužíš, jsi ta nejlepší na světě, víš.Maminko má milá, postavím ti domek,

kolem plno kvítí, karafiát, zvonek.

Nahoře na střeše, tam bude anténa,

všechno tam budeš mít, maminko milená.Mami, je Den matek a tak odpočívej! Hlavně se nezabývej žádnými domácími pracemi!

Jednoduše předstírej, že jsi já!Maminko, jsi jako z jiného světa, na tebe nemá žádná teta,

mám tě strašně moc ráda a dneska bych ti přála,

aby se ti všechno krásné splnilo, co se ti kdy hlavou honilo.Každý nám tě, maminko, závidí, jsi ta nejlepší ze všech lidí

a já bych chtěla, abys věděla, že tě mám strašně moc ráda a jen to nejlepší bych ti přála.Jsi nejlepší maminka, jsem tvá velká fanynka.

Všechno skvěle zvládáš a moc nenadáváš.Maminečko moje milá, tobě jsem se narodila.Ty máš mě a já mám tebe, jsi mé slunce, já tvé nebe.

Krásný Den matek, maminečko.Nejkrásnější okamžiky dětství jsem zažila s Tebou.

Vždycky jsi mě zahrnovala láskou a něhou.

Děkuji Ti za všechno, co jsi pro mě udělala.

Přeji Ti ten nejkrásnější Den matek.Posílám Ti přáníčko s růžemi, protože jsi ta nejlepší maminka na zemi.

Krásný Den maminek.Také se Vám někdy zdálo, že Vám dává život málo?

Vzpomeňte si na maminku, na její něžný hlas, sladké pohlazení!

Nad tyto vzpomínky nic hezčího není.

Krásný Den matek, mami!

 

Už je to tak, mami, nejsem malá, trvalo dlouho, než jsi mě vychovala.

Proto bych Ti dnes ráda za všechno poděkovala. Krásný Den matek.V bříšku jsi mě nosila, v kočárku mě vozila.

Pamatuješ první zoubek? Natlučené kolínko? 

U všeho jsi vždycky byla, moje sladká maminko.

Děkuji za Tvou lásku a přeji krásný Den maminek.