Dnes slaví svátek:Roland

Diana slaví svátek dne 04.01.

Charakteristika

Doslova zářivé je jméno Diana. Zářivá je tak jistě i jeho nositelka, původem svého jména doslova bohyně mezi ostatními ženami.

Odvozeniny a varianty jména Diana

Diana je ženské křestní jméno, jeho příbuznou alternativou je i jméno Diviana nebo mužské jméno Divius. Domácky se jméno užívá v podobách Dia, Dianka, Diječka.

Významné nositelky

Celosvětově oblíbenou nositelkou jména byla Diana, princezna z Walesu. Bývalá žena britského prince Charlese, matka Williama a Harryho tragicky zemřela při autonehodě v roce 1997. Dodnes však na ni vzpomíná celý svět jako na královnu lidských srdcí. U nás patří mezi populární nositelky jména modelka a moderátorka, miss ČR 2001 Diana Kobzanová. Mezi další nositelky jména patří kanadská jazzová zpěvačka Diana Krall, herečky Diana Muldaurová (USA) nebo Diana Rigg (Británie).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno pochází z latiny. Jeho původ bývá spojován s latinským slovem "divus" s významem "božská" nebo také slovem "dies" ve významu "den". Jméno Diana potažmo také jméno Diviana tak lze překládat jako "božská" nebo "zářivá" či "jasná" (budeme-li jako původ brát v úvahu slovo "den"). Diana byla původně bohyní měsíce a měsíčního světla, později převzala také vlastnosti řecké bohyně Artemidy, stala se tak bohyní lovu a lesa.

Základem jména je latinské divus "božský", z něho mužské Divius a ženské Diviana - Diana. Původně byla Diana panenská bohyně měsíce, světla a přírody, která udělovala moc, později byla ztotožněna s řeckou Artemidou a převzala od ní další funkci bohyně lesa a lovu.

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: