Dnes slaví svátek:Pavla

Dobromila slaví svátek dne 05.02.

Odvozeniny a varianty jména Dobromila

Ženské křestní jméno Dobromila má i mužský protějšek – jméno Dobromil. Významově příbuzné je se jménem Dobromíra nebo řeckým Agáta. Domáckými variantami jména jsou Dobra, Dobruše, Dobruška, také Míla nebo Milka.

Významné nositelky

Nejznámější nositelkou jména je česká spisovatelka přelomu 18. a 19. století Magdalena Dobromila Rettigová, mj. autorka knihy Domácí kuchařka.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dobromila je slovanským jménem s řeckým původem. Jeho význam je patrný na první pohled, znamená "milující dobro" nebo jednoduše "dobrá". Jméno vzniklo jako slovanská podoba řeckého jména Agáta. Vyvinulo se ze slova "agathos", resp. "agathé" s významem "dobrá" "laskavá" nebo "láskyplná".

Význam obou složek jména je srozumitelný "milující dobro, komu je dobro milé". Rozšířenější je ve slovanském světě jméno Dobromíra.

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: