Dnes slaví svátek:Nataša

Dobroslav slaví svátek dne 05.06.

Charakteristika

Muž jménem Dobroslav je jistě dobrotivý a laskavý. Dobroslav může být dle významu svého jména i slavný a pokud ne, svoji dobrotu oslavuje raději neveřejně.

Odvozeniny a varianty jména Dobroslav

Dobroslav je mužským křestním jménem s ženskou variantou v podobě jména Dobruše. Je příbuzné se jmény Dobromil či Dobromír, v Česku se užívá i jeho domácí varianta Slávek. Významově je příbuzné i s řeckými jmény Agaton a Agáta. Domácky se Dobroslavovi může říkat Dobra, Dobroš, Dobeš, také Slávek, Sláva, zdrobněle pak Dobroslávek. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, ruštině, chorvatštině a bulharštině. Polská podoba je Dobrosław.

Významní nositelé

Mezi nositele jména Dobroslav patřil český malíř, grafik, ilustrátor a karikaturista Dobroslav Foll. Jméno nosil i slovenský spisovatel, kulturní publicista a literární kritik Dobroslav Chrobák.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Dobroslav má slovanský původ. Jeho význam je skutečně "dobro oslavující" či "slavný svojí dobrotou" tak, jak je to z jména patrné na první pohled. Jméno se často vyskytuje u jižních a východních Slovanů, v Česku se vyskytuje více ve své domácí variantě Slávek.

Jméno se vykládá jako "slavný dobrem, dobrotivý". Ženský protějšek je Dobroslava, domácká podoba může být Dobeš. Významově příbuzná jsou jména Dobromil a Dobromír, za řeckou variantu jména se považuje Agaton.

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: