Dnes slaví svátek:Ivo

Dominik slaví svátek dne 04.08.

Charakteristika

Krásné české jméno Dominik mezi ostatními rozhodně nezapadne. Nezapadl ani jeho nejoblíbenější český nositel, hokejový brankář Dominik Hašek. Ne náhodou se jméno v Česku rozšířilo zvláště poté, co čeští hokejisté vyhráli v roce 1998 v japonském Naganu zlatou olympijskou medaili.

Odvozeniny a varianty jména Dominik

Mužské křestní jméno Dominik se vyskytuje i v ženské variantě jako Dominika. Domáckými podobami jména jsou Domča, Domek nebo Dominiček. Jméno Dominik se s oblibou užívá i ve slovenštině, polštině, ruštině nebo srbochorvatštině. Anglická podoba jména je Dominic nebo Dominick, německá Dominikus, francouzská Dominique, italská Domenico. Španělé jméno užívají jako Domingo, Maďaři jako Domonkos (čteno Domonkoš) nebo Domokos (čteno Domokoš).

Významní nositelé

Nejslavnějším českým nositelem jména je jistě hokejista Dominik Hašek, který se narodil v Pardubicích. Známým nositelem jména je však i pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka, na Slovensku pak spisovatel a publicista Dominik Tatarka. V českém showbusinessu se setkáváme s italským hrabětem Domenico Martuccim, který je mj. také bývalým milencem Ivety Bartošové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno pochází z latiny. Vyvinulo se z latinského slova "dominus", které se dá přeložit jako "pán". Dominik tedy jednoduše znamená "pán" nebo také "pánův".

Základem je podstatné jméno dominus "pán". Význam jména je tedy "pánův".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: