Dnes slaví svátek:Nataša

Doubravka slaví svátek dne 19.01.

Charakteristika

Doubravka je kouzelným slovanským jménem pro ženu s rysy víly. Právě Doubravka by dle významu svého jména měla tančit na paloučku dubového lesa nebo pít z průzračné studánky.

Odvozeniny a varianty jména Doubravka

Doubravka je ženským křestním jménem, které existuje také ve variantě Doubrava. Nemá mužský protějšek. Domáckými mutacemi jména jsou Dobra, Doubča, Dobruše, Dobruška, Dobrunka, Doubravička nebo Doubravěnka, Doubravce se domácky říká také Dorka, Doubí, Douběnka nebo Duběnka. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině jako Dúbravka nebo v polštině jako Dąmbrówka (vysl. Dambruvka). V germánských zemích se zpravidla užívají přepisy jména jako Dubrawka nebo Dubravka.

Významné nositelky

Doubravka byla první polskou kněžnou. Doubravka (také Dobrava) žila v 10. století, byla dcerou českého knížete Boleslava I. z rodu Přemyslovců, posléze manželkou zakladatele polského státu Měška I. Nositelkou jména byla také česká pěvkyně Doubravka Branbergerová, rozená Černochová. Jméno nosí i dlouholetá ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Doubravka se objevila také ve filmové komedii Léto s kovbojem, sympatickou psycholožku ztvárnila Daniela Kolářová, jejím filmovým partnerem byl Jaromír Hanzlík.

Původ a význam jména

Doubravka je ženským křestním jménem slovanského původu. Pravděpodobně pochází ze slovanského slova "doubrava". Jedná se o označení pro "dubový háj, doubí, dubinu, les". Doubravka se tak dá významově interpretovat jako "lesní žena".

Význam jména je odvozen od podstatného jména doubrava "doubí, dubina les".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: