Dnes slaví svátek:Nataša

Drahoslava slaví svátek dne 09.07.

Odvozeniny a varianty jména Drahoslava

Ženské křestní jméno Drahoslava se vyskytuje i v mužské variantě jako Drahoslav. Domáckými podobami jména jsou Draha, Dráža, Drahuše, Drahuna, také Sláva, Slávka aj. Jméno Drahoslava se užívá i ve slovenštině. Polskou mutací jména je Drogosława, srbochorvatština a bulharština užívá jméno jako Dragoslava.

Významné nositelky

Slavnou nositelkou jména je česká herečka Drahoslava Landsmanová, která se objevila například ve filmech Muž z prvního století (1961), Černý vlk (1971), Kalamita (1981) nebo Borůvkový vrch (2002).

Původ a význam jména

Drahoslava je starým slovanským jménem, ženským protějškem jména Drahoslav, s kterým ho pojí i stejný význam. Ten je zřejmý již se slov, které jméno tvoří, tedy "drahý" a "sláva". Drahoslava se tak vykládá jako "ta, které je drahá sláva", potažmo pak i "drahá", "slavná" či "milovaná". Jméno je zvláště oblíbené u jihoslovanských národů.

Obě složky jména mají svůj původní význam. Význam jména "drahá svou láskou".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: