Dnes slaví svátek:Nataša

Dušan slaví svátek dne 09.04.

Charakteristika

Dušan je sympatickým českým jménem pro sympatického muže. Pozor, muž jménem Dušan je však nejenom sympatický, ale dle významu svého jména také oduševnělý, odvážný a navíc vždy s příjemným dechem.

Odvozeniny a varianty jména Dušan

Mužské křestní jméno Dušan se vyskytuje i v ženské podobě Dušana. Významově příbuzná jsou slovanská jména Duchoslav nebo Dušislav, také jméno Spiridon. Domáckými variantami jména jsou Duša, Dušek nebo zdrobněle Dušánek. Jméno Dušan znají i Slováci a Srbové. Francouzskou variantou jména je Dushan. Bulharsky se jméno užívá jako Duško, maďarsky Dusán, polsky Duszan.

Významní nositelé

V Česku patří k nejznámějším nositelům jména režisér Dušan Klein. Jméno nosí i herci Dušan Kollár nebo Dušan Urgošín, mezi slovenskými herci najdeme například Dušana Blaškoviče, Dušana Jamricha, Dušana Kaprálika, Dušana Szabo nebo Dušana Vitázka, manžela oblíbené české herečky Pavly Vitázkové. Nositeli jména jsou i Dušan Salfický, český hokejový brankář nebo Dušan Uhrin, fotbalový trenér.

Původ a význam jména

Dušan je mužským křestním jménem původem srbského. Všeobecně je považováno za jihoslovanskou zkrácenou podobu jména Duchoslav nebo Dušislav, tato jména však vznikla později. Jakkoli, základem jména jsou slova "duch", "duše" nebo "dech". Významově se tak překládá jako "ten, kdo má duši", "ten, kdo má silného ducha", potažmo také "odvážný, silný" nebo "oduševnělý". Významově může souviset i s dobrým dechem.

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: