Dnes slaví svátek:Nataša

Edita slaví svátek dne 13.01.

Charakteristika

Edita je zajímavým jménem, nejen svojí podobou, ale také významem. Žena jménem Edita je dle svého jména bojovnicí a co víc, je bojovnicí za své vlastní štěstí a bohatství.

Odvozeniny a varianty jména Edita

Edita je ženským křestním jménem, vyskytuje se i ve zkrácené variantě Edit. Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Eda, Edina, Dita, Ditka nebo Editka. Jméno Edita se užívá i na Slovensku, zná ho i italština nebo španělština. Anglická mutace jména je Edith, stejně tak i německá a rumunská. Polsky se jméno užívá jako Edyta, maďarsky Edit.

Významné nositelky

Jméno Edita nosí například česká zpěvačka Edita Štaubertová nebo slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová. Také nejslavnější francouzská šanzoniérka Edith Piaf nosila toto jméno. Nositelkou jména je také americká spisovatelka Edith Wharton, americká výtvarnice a kostymérka Edit Head nebo Edita Brichta, česko-britská herečka. Jako Editu pojmenoval svoji dceru i populární český herec Roman Vojtek.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Edita (nebo také krátce Edit) má anglosaský původ. Jméno se vyvinulo ze staroanglického "Éadgyth", kde "éad" znamená "blaho", "štěstí", také "bohatství" a "gýth" se překládá jako "boj" nebo "válka". Jméno Edita se tak významově vykládá jako "ta, která bojuje o své blaho", "bojující za své štěstí a bohatství".

Základem je staroanglické Éadgyth, éad znamená "bohatství, štěstí, blaho", druhá část gýth je "válka, boj", jméno se vykládá jako "o bohatství bojující".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: