Dnes slaví svátek:Ivo

Elena slaví svátek dne 16.03.

Charakteristika

Ať už je původ jména Elena jakýkoliv, platí, že Elena je skvostným jménem pro skvostnou ženu. Teorie výkladu jí dávají do vínku zářivé řecké slunce, kterým bude hřát srdce svých blízkých, také schopnost empatie a umění dosáhnout souladu bez zbytečných hádek a sporů.

Odvozeniny a varianty jména Elena

Jméno Elena se vyskytuje i ve variantě Elen. Nemá mužský protějšek. Příbuznými jmény jsou i Jelena nebo Eleonora. Domáckými podobami jména jsou Eli, Elča, Elka, Ela, zdrobněle Elenka nebo Eluška. Jméno Elena se vyskytuje i ve slovenštině, také španělštině, bulharštině nebo srbochorvatštině. Anglická a německá varianta jména je vedle Elena také Ellen, ruská Ellina nebo Jelena. Novořecká mutace jména je Eleni.

Významné nositelky

Jméno nosí česká modelka a moderátorka Elen Černá, manželka Aleše Valenty. Na Slovensku toto jméno nosí jedna z nejslavnějších hereček - Elena Podzámska. Ooblíbená česká herečka Jitka Čvančarová dala jméno Elena své dceři, jmenuje se Elena Emilie.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Elena nemá zcela jasný původ. Existuje několik teorií výkladu jména. První z nich spojuje jméno Elena se jménem Helena. Jednalo by se o bulharskou nebo ruskou odvozeninu řeckého jména Helena s výkladem "nositelka světla". Jméno by vzniklo z řeckého slova "heléne" v překladu "pochodeň". Další teorie dávají jménu Elena keltský původ a význam "soulad, svornost". Odvozují ho od anglického jména Eleonora. Jiná verze výkladu spojuje jméno Elena s ruským jménem Jelena.

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: