Dnes slaví svátek:Jan

Eleonora slaví svátek dne 21.02.

Charakteristika

Eleonora může být zářivou, soucitnou ženou, dokonce ženou se schopností léčit, příp. může pocházet ze severu. Jakkoli jsou teorie výkladu jména různorodé, žena jménem Eleonora se ve světě rozhodně neztratí.

Odvozeniny a varianty jména Eleonora

Ženské křestní jméno Eleonora se u nás vyskytuje i ve variantě Eleonóra. Alternativou jména je Leonora. Domáckými podobami jména jsou Ela, Elen, Elenka, Elka, také Lea, Lenka nebo Nora, Norka, Lora, Lorka aj. Zdrobněle se jméno užívá jako Eleonorka. Jméno Eleonora se vyskytuje také v ruštině, italštině, polštině, švédštině nebo srbochorvatštině. Jméno najdeme i ve slovenštině nebo maďarštině – jako Eleonóra. Anglickými verzemi jména jsou vedle Eleonora také Eleonore, Eleonor, Elinor. Francouzština jméno užívá jako Éléonore, Aliénor, španělština jako Eleonor, Leonor, Leonora.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla například matka Richarda I. nazývaného jako Richard Lví srdce – Eleonora Akvitánská. Jméno nosila i Eleonora Provensálská, Eleonora Habsburská, Eleonora Portugalská, Eleonora Toskánská nebo švédská královna Ulrika Eleonora. Jméno nosila také Eleonora Duseová, italská herečka. Dnes ho nosí americká herečka Eleanor Boardman.

Jméno Eleonora představuje také název povídky Edgara Allana Poea z roku 1841.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Eleonora má pravděpodobně arabský původ. Vzniklo z arabského jména Ellinor, které se překládá jako "Bůh je mé světlo". Původně arabské jméno se vyvíjelo přes španělštinu a francouzštinu, kde se z něho vlivem řeckého "eleos" stalo staroprovensálské jméno Alienor. "Eleos" se přitom z řečtiny překládá jako "milosrdenství" či "soucit". Další teorie výkladu jméno spojují s latinským slovem "lenire" ("léčit") nebo s germánským jménem Aldenor, které se překládá jako "starý sever".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: