Dnes slaví svátek:Pavla

Eliška slaví svátek dne 05.10.

Charakteristika

Příjemné české jméno Eliška je spojeno s náboženským výkladem, ženám jménem Eliška tak dává do vínku nadčasové hodnoty a řád. Přesto však jméno svým zněním dává svým nositelkám prostor i pro hravost a fantazii.

Odvozeniny a varianty jména Eliška

Ženské křestní jméno Eliška nemá mužskou alternativu. Variantou jména je i Elsa, významově příbuzné je mu české jméno Alžběta nebo anglické Elisabeth. Domáckými podobami jména jsou Eli, Elis, Elza, Líza aj. Jméno Eliška se užívá i na Slovensku. Anglická verze je zmiňovaná Elizabeth nebo Alice. V němčině je jméno známé jako Elise, ve francouzštině jako Élise, v italštině jako Elisa.

Významné nositelky

V české historii jméno nosily české královny – Eliška Rejčka nebo Eliška Přemyslovna, manželka Jana Lucemburského, matka Karla IV. Také žena Karla IV. nosila toto jméno, šlo o Elišku Pomořanskou. Najdeme ho i v literatuře, jméno užívala spisovatelka Eliška Krásnohorská. Dnes ho nosí oblíbené české herečky Eliška Balzerová nebo Eliška Zbranková, také modelka Eliška Bučková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, které se překládá jako "Bůh je má přísada" či "přísahám na svého Boha". Stejný původ má i české jméno Alžběta (anglicky Elisabeth). Dle některých vědců jméno Eliška vzniklo právě jako domácká varianta anglického jména Elisabeth.

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: