Dnes slaví svátek:Čeněk

Emil slaví svátek dne 22.05.

Odvozeniny a varianty jména Emil

Mužské křestní jméno Emil se vyskytuje i ve variantě Emilián nebo Emilian. Jeho ženským protějškem je Emílie nebo Emilia. Domáckými podobami jména jsou Emča, Emík, Emílek, Emilek či Míla. Jméno Emil se užívá i ve slovenštině nebo maďarštině. Polština ho zná jako Emil, také Emiliusz, ruština jako Emilij nebo Jemelj a ruština jako Emilij nebo Jemeljan.

Významní nositelé

Mezi významné nositele jména patří český malíř Emil Filla nebo slavný český atlet Emil Zátopek. Jméno nosil i Emil Škoda, zakladatel strojírenské továrny Škoda v Plzni. Významným nositelem jména je i francouzský spisovatel Émile Zola.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Emil je původem z latiny. Bylo odvozeno z římského rodu Aemilus, tedy se dá přeložit jako "z rodu Aemilů". Toto jméno vzniklo ze slova "aemilianus", které se z latiny překládá jako "pracovitý", "horlivý" nebo "soutěživý".

Toto dnes velmi rozšířené a světově oblíbené jméno nosil slavný římský rod Aemiliů. Základem je latinské přídavné jméno aemilianus, jehož význam bychom mohli přeložit jako "soutěžící" nebo "soupeřící". Emil si tedy rád hraje a není lehké hned tak jej porazit.


Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: