Today is nameday of:Čeněk

Bohumil is celebrating nameday on 03.10.

Odvozeniny a varianty jména Bohumil

Bohumil je slovanským křestním jménem pro muže, s ženskou variantou ve jménu Bohumila. Významově (a původem) je příbuzné z řeckými jmény Theofil a Amadeus. Domáckými podobami jména jsou například Bohouš, Bohuš, Božík, Bóža, Míla, Milek nebo zdrobněle Bohumilek.

Významní nositelé

Jméno Bohumil nosí a nosilo mnoho významných osobností české historie, mj. světově proslulý spisovatel Bohumil Hrabal, autor dětských knížek Bohumil Říha nebo spisovatel Bohumil Bouška, dále architekt Bohumil Hypšman (nebo také Bohumil Hübchmann), malíř Bohumil Kubišta, v oblasti vědy pak například český matematik Bohumil Bydžovský, v oblasti lékařství Bohumil Malý, průkopník v léčbě tuberkulózy. V českém showbusinessu je zástupcem nositelů jména například Bohuš Matuš, zpívající kominík. Slavným Bohumilem byl i Bohouš z knihy Rychlé šípy Jaroslava Foglara nebo Bohumil Stejskal z kultovního filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, kde Bohumila bravurně ztvárnil herec Bolek Polívka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bohumil má řecký původ. Slovanské jméno Bohumil i jeho ženský protějšek Bohumila pochází z řeckého jména Theofil, Theophilos s překladem "Bohu milý", "Bohem milovaný" nebo také "Boha milující". V řečtině totiž "théos" znamená "Bůh" a "filos" "milý". Jméno významově odpovídá také jménu Amadeus s významem "ten, kdo miluje Boha".

Jméno je překladem řeckého Teofil a latinského Amadeus, znamená "bohu milý".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Other months: