Today is nameday of:Čeněk

Brigita is celebrating nameday on 21.10.

Charakteristika

Brigita je jménem pro silnou ženu, mocnou a odvážnou. Jméno patřilo keltské bohyni. I v současnosti tak každá Brigita v sobě kousek bohyně ukrývá, navíc též moudrost a poezii. Keltská bohyně Brigid byla totiž také múzou básníků.

Odvozeniny a varianty jména Brigita

Brigita je ženským křestním jménem, která se u nás vyskytuje také v mutaci Brigid nebo Bridget (tato forma je častěji užívaná především v anglicky mluvících zemích). Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Brita, Brigča, Brigitka, Briguška, Rita, Gita, Gituška apod. Jméno Brigita se vyskytuje v němčině jako Brigitta, Brigitte (forma užívaná i ve francouzštině), v italštině jako Brigida, Brigitta, ve španělštině jako Brigida (mutace známá i z portugalštiny či rumunštiny). Anglická verze je zmiňovaná Bridget, švédská Brigitta, Birgitta, norská Brigit, Brigita, irská Brighid. Polština jméno užívá jako Brygida, maďarština a slovenština jako Brigitta.

Významné nositelky

Vedle keltské bohyně ohně, moudrosti a básníků Brigid nosila jméno i významná osobnost švédské historie – svatá Brigita Švédská (původním jménem Birgitta Birgersdotter). Jde o nejpopulárnější světici ve Švédsku, zakladatelku řeholního společenství, tzv. brigitek. V Čechách patří ke slavným nositelkám jména například modelka Brigitta Kellnerová nebo Brigita Zlámalová, herečka a moderátorka. Jméno nacházíme i mezi dalšími herečkami po celém světě, jde mj. o americké herečky Bridget Fonda nebo Brigid Brannagh, dánskou herečku Brigitte Nielsen či šarmantní francouzskou herečku Brigitte Bardot. Prostřednictvím herečky Renée Zellweger se proslavila i fiktivní filmová postava Bridget, hlavní hrdinka romantické komedie Deník Bridget Jones.

Původ a význam jména

Brigita (příp. Bridget) je ženským křestním jménem s keltským původem. Vyvinulo se z keltského slova "brigh", které se překládá jako "silná". Jméno souvisí s mocným keltským kmenem severní Anglie nazývaným Briganti (Brigantines), staroirsky pak pouze Brig. I název tohoto kmene se odvíjí od vlastností jako "síla", "moc" či "statečnost". Jméno Brigita či Bridget má variantu ve jménu Brigid, které nacházíme v irské mytologii. Brigid byla keltskou bohyní ohně, ale také moudrosti nebo básníků.

Význam jména je "silná".

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Other months: