Today is nameday of:Pavla

Jindřiška is celebrating nameday on 04.09.

Charakteristika

Jindřiška je milým českým jménem pro milou slečnu či paní. Nositelky jména dostaly do vínku krásný život, mohou se stát vládkyněmi svého domu, domova a života.

Odvozeniny a varianty jména Jindřiška

Ženské křestní jméno Jindřiška má i mužský protějšek ve jménu Jindřich. Domáckými variacemi jména jsou Jindra, Jindruška, Jindřina aj. Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Na Slovensku se užívá jako Henrieta, stejně tak i v Polsku (zde také jako Henryka). Anglická verze jména je Henrietta, italská Enrichetta nebo Enrica, španělská Enriqueta, francouzská Henriette. Němčina jméno zná jako Hendrika nebo Hendrike. Ruská varianta jména je Genrietta, maďarská Henrietta.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou například spisovatelky Jindřiška Kubáčová a Jindřiška Smetanová, také zpěvačka Jindřiška Brožová, kostýmní výtvarnice Jindřiška Hirschová nebo keramička Jindřiška Radová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jindřiška pochází ze staroněmeckého jména Heimerich, stejně tak i jeho mužská varianta Jindřich. Jméno se vyvinulo ze slov "heim" ("domov") a "ríhhi" ("vládce"), překládá se tedy jako "vládce/vládkyně domu" či "paní domova".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Other months: