Today is nameday of:Pavla

Marcel is celebrating nameday on 12.10.

Charakteristika

Jméno Marcel má své kořeny v hluboké historii. Přesto je i v současnosti atraktivním jménem, které svému nositeli dává do vínku sílu a odvahu bojovníka.

Odvozeniny a varianty jména Marcel

Mužské křestní jméno Marcel se ve staročeštině používá i jako Marcelín. Ženským protějškem jména je Marcela. Domáckými variantami jména jsou Marci, Marcelek, Marcelínek, Macek, Máca, Macouš apod. Jméno Marcel se vyskytuje i ve slovenštině, rumunštině, srbochorvatštině nebo francouzštině. Anglická podoba jména je Marcellus, německá Marzellus. Španělé jméno užívají jako Marcelo, Italové jako Marcello. Maďarská verze jména je Marcell, ruská Markell.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například proslulého italského herce Marcella Mastroianniho. Jméno nosil také francouzský malíř, představitel dadaismu a surrealismu Marcel Duchamp, dále francouzský dramatik Marcel Pagnol nebo francouzský spisovatel Marcel Proust, autor románu Hledání ztraceného času. Nositelem jména byl i francouzský automobilový konstruktér a závodník Marcel Renault.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Marcel je latinského původu. Údajně pochází z římského Marcellus, to je zdrobnělinou jména Marcus. Jména jsou odvozena od římského boha války, kterým byl Mars. Doslovný překlad jména je "náležící Martovi", "náležící bohu války". Marcel se přeneseně vykládá také jako "bojovník", resp. "malý bojovník".

Odvozeno od Marticus, což je přídavné jméno k římskému bohu války Marsovi. Jméno se vykládá jako "bojovník".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Other months: