Today is nameday of:Čeněk

Naděžda is celebrating nameday on 17.09.

Charakteristika

Naděžda je zajímavým křestním jménem, je jménem pro ženu, která je plná víry a naděje. Naďa je pozitivním člověkem, který vždy věří v lepší zítřky.

Odvozeniny a varianty jména Naděžda

Jméno Naděžda se užívá i ve variantě Nadežda. Českou podobou jména je Naděje. Jméno Naděžda nemá mužskou alternativu. Domácky se jméno užívá především jako Naďa, také Naděnka, Nadějka, Nadina, Naďka, Naďula, Naďulka, Naďule, Nadík apod. Jméno se jako Nadežda užívá i ve slovenštině, také srbochorvatštině nebo bulharštině. Ruština zná jméno právě jako Naděžda. Anglická a francouzská podoba jména je Nadine. Německou verzí je Nadeschda. Polština jméno zná jako Nadzieja.

Významné nositelky

Jméno Naděžda nosila manželka V. I. Lenina − Naděžda Konstantinovna Krupská. Dnes toto jméno nosí travesty umělkyně, která mj. imituje moderátorku Halinu Pawlovskou. Nechá si říkat právě Naděžda Krupská. Současnou nositelkou jména je i herečka Naďa Konvalinková, vlastním jménem Naděžda Konvalinková, nebo její kolegyně herečka Naděžda Gajerová, dále také herečka, moderátorka a zpěvačka Naďa Urbánková, narozená jako Naděžda Balabánová. Mezi dalšími nositelkami jména najdeme zpěvačku Naďu Válovou, operní pěvkyně Naděždu Kniplovou či Naděždu Šormovou, grafičku Naděždu Syneckou nebo prozaičku Naděždu Sochovou.

Původ a význam jména

Naděžda je ženským křestním jménem slovanského původu. Jméno vzniklo v ruštině jako doslovný překlad řeckého slova "elpis". Významem slova "elpis", také jména Naděžda je tedy jednoduše "naděje", potažmo pak "plná naděje" nebo "dávající naději".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Other months: