Today is nameday of:Čeněk

Šarlota is celebrating nameday on 27.10.

Charakteristika

Šarlota je bezesporu atraktivním jménem, které nezapře svůj francouzský původ. Jméno má v sobě nezaměnitelný francouzský šarm, eleganci a ladnost. Tyto vlastnosti propůjčuje i své nositelce, navíc ji dává také svobodnou duši, moc a vznešenost pravé královny.

Odvozeniny a varianty jména Šarlota

Jméno Šarlota se vyskytuje také v archaické podobě Charlota. Významově a původem je příbuzné se jmény Karla, Karolína či Karel. Domáckými mutacemi jména jsou Šarlot, Šarlotka, Šarla, Šarlina, Šarlinka, také Lotka, Loty aj. Jméno Šarlota znají i na Slovensku. Jméno se vyskytuje také v angličtině, němčině či francouzštině − jako Charlotte. Dánština jméno užívá nejenom jako Charlotte, ale také jako Carlotta. Také italština jméno zná jako Carlotta, španělština a portugalština jako Carlota. Polskou verzí jména je Charlota a Szarlota, maďarskou Sarolta.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla ruská carevna Alexandra Fjodorovna, vlastním jménem Šarlota Pruská, nebo francouzská královna Šarlota Savojská. Jméno nosila i anglická spisovatelka Charlotte Brontë nebo manželka prvního československého prezidenta T. G. Masaryka Charlotta Garrigue-Mararyková. Současnými nositelkami jména jsou mj. francouzská herečka a zpěvačka Charlotte Gainsbourg, švýcarská herečka Charlotte Schwab nebo česká herečka Charlotte Doubravová. Jméno patří i k jedné z dcer legendárního slavíka Karla Gotta a jeho manželky Ivany, jmenuje se Charlotta Ella.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Šarlota pochází z francouzštiny. Jedná se o odvozeninu francouzské podoby jména Karla (Charlotte), které má germánský původ. Význam jména Šarlota a Karla je shodný, jména se překládají jako "svobodná žena", také "vzácná paní" nebo "královna" a "vládkyně".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Other months: