Today is nameday of:Pavla

Teodor is celebrating nameday on 23.10.

Charakteristika

Jméno Teodor, zvláště ve verzi Theodor nezapře svůj řecký původ. Ještě zajímavější než znění jména je jeho význam, dle něho je totiž muž jménem Teodor darem z rukou božích. Svým blízkým tak nositel jména Teodor přináší poselství z nebes, radost a lásku.

Odvozeniny a varianty jména Teodor

Mužské křestní jméno Teodor má i ženský protějšek ve jménu Teodora. Jména představují počeštěnou verzi jmen Theodor (archaicky Theodorik) a Theodora, se kterými je pojí stejný původ a význam. Jméno se ve staročeštině vyskytuje také jako Dětrich. Významově jsou jménu Teodor příbuzná i další jména, například Božidar, Bohdan, Jonatán, Matěj, Matouš aj. Domácky se jméno Teodor užívá jako Teo, Teodorek, Dorek, také Tedy, Toda nebo Tóda. Jméno Teodor se užívá také na Slovensku nebo v Polsku. Anglická podoba jména je Theodore, zkráceně Ted, německá Theodor, stejně tak i švédská, dánská nebo norská. Němčina jméno užívá také jako Dietrich a Dittrich. Francouzština jméno zná jako Théodore, italština nebo španělština jako Teodoro, portugalština jako Theodore, také Teodóro nebo Deodoro. Ruskou mutací jména je Fjodor, maďarskými pak Teodor, Tódor nebo Tivadar.

Významní nositelé

Nositelem jména byl malíř neznámého původu Mistr Theodorik, který působil jako dvorní malíř Karla IV. Jméno patří také k jednomu z významných amerických prezidentů, jmenoval se Theodore Roosvelt. Jméno nosil český výtvarník a ilustrátor Teodor Rotrekl. Proslavil je i český prvorepublikový herec Theodor Pištěk, jeho současným jmenovcem je český výtvarník − také Theodor Pištěk. Jako Theodora pojmenovala svého syna zpěvačka Bára Basiková.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Teodor (také Theodor) má svůj původ v řečtině. Překládá se ze dvou řeckých slov, prvním je "théos" ("Bůh"), druhým "dóron" ("dar"). Významem jména Teodor, řeckého Théodóros je tedy "dar boží", "dar od Boha", také "chvála boží".

Je to dvouslovné jméno, první část théos se překládá jako "bůh", druhá složka je -dor, srovnání s m dóron - "dar".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Other months: