Today is nameday of:Čeněk

Vendula is celebrating nameday on 06.04.

Odvozeniny a varianty jména Vendula

Mužským protějškem jména Vendula je Vendelín nebo Václav. Jméno se užívá i ve variaci Vendulka. Obdobný význam má i jméno Vendelína. Domácími podobami jména jsou pak právě Vendulka a Vendelína, také Venda, Vendy, Véna, Vendička, Venduška, Vendinka, Vendulinka, Vendulína aj. Jméno jako Vendelína znají i na Slovensku. Němčina jméno užívá jako Wandelina a Wendeline, stejně tak i holandština. Maďarskou podobou jména je Vendelina.

Významné nositelky

Asi nejslavnější českou nositelkou jména je Vendula Svobodová, ředitelka nadace Kapka naděje a vdova po významném českém skladateli Karlu Svobodovi. Jméno nosí i herečky Vendulka Křížová nebo Vendula Hájková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vendula (také Vendulka) má slovanský původ. Jméno bývá vysvětlováno jako ženská podoba jména Vendelín. Překládalo by se pak jako "Polabská Slovanka". Další výkladová teorie jméno spojuje se jmény Václav a Václava (Vendula se dříve užívalo jako domácí podoba jména Václava). Význam jména Vendula by pak byl "více slavný", resp. "více slavná", "slavnější".

Původem domácká podoba jména Václav "více slavný", která se vyvinula ve jméno ženské. Někdy se Vendula považuje i za ženskou podobu k Vendelín.

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Other months: