Today is nameday of:Čeněk

Zoe is celebrating nameday on 27.10.

Charakteristika

Jméno Zoe se u nás vyskytuje pouze zřídka, to ho dělá ještě vzácnějším. Zajímavé jméno je spojeno s životem a vším, co život přináší. Své nositelce jméno Zoe propůjčuje aktivitu, chuť a sílu do života.

Odvozeniny a varianty jména Zoe

Významově je jméno Zoe příbuzné se jmény Živa či Eva. Zatímco archaické Živa se u nás užívá jen omezeně, Eva patří k nejoblíbenějším ženským jménům v Česku. Ruskou podobou jména je Zoja, toto jméno se u nás vyskytuje také samostatně a užívá se i jako domácí podoba jména Zoe. Jméno Zoe najdeme v různých obměnách v mnoha dalších jazycích. Ve slovenštině ho znají jako Zoa, Zoana nebo Zoja, v angličtině jako Zoë, stejně tak v němčině. Maďarskou podobou jména je Zoé, stejně tak i francouzskou. Italština nebo španělština jméno užívá stejně jako čeština, tedy v podobě Zoe.

Významné nositelky

Jméno Zoe nosila byzantská císařovna přelomu 10. a 11. století. Dnes patří například k americkým herečkám Zoë Archer, Zoe Boyle, Zoe Wanamaker nebo Zoe Saldana, která je známá jako princezna Neytiri z velkofilmu Avatar. Nositelkou jména je i herečka, zpěvačka a modelka Zoë Kravitz, dcera hudebníka Lennyho Kravitze. Mezi české nositelky jména patřila přední česká paleoslovenistka Zoe Hauptová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zoe pochází z řečtiny. Základem jména je řecké slovo "zóé" s významem "život". Jméno se tak překládá jako "život", také "živá", "živoucí", "životadárná".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Other months: