Dnes slaví svátek:Čeněk

Erika slaví svátek dne 02.04.

Charakteristika

Erika je tvrdým severským jménem, které však může nosit i křehká žena. O to víc vynikne její křehkost. Dle významu svého jména je však žena jménem Erika především rozenou vůdkyní.

Odvozeniny a varianty jména Erika

Erika je ženským křestním jménem s mužskou variantou v podobě jmen Erik či Erich. Domáckými podobami jména jsou Era, Erka, Erča, Erina, Erička, Erčinka apod. Jméno Erika se užívá i ve slovenštině, němčině, maďarštině nebo srbochorvatštině. Anglickou verzí jména je Erica, polskou Eryka, španělskou Érica.

Významné nositelky

Jméno Erika nosí například česká atletka Erika Suchovská nebo dokumentaristka Erika Hníková. Mezi nositelky jména patří i slovenská moderátorka Erika Judínyová. Nositelky jména jsou i americké herečky Erika Eleniak nebo Erika Slezak. Erika je také lidovým označením pro vřes. Erica (čteno Erika) se užívá i jako název pro druh skákajících pavouků.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Erika i jeho mužský protějšek Erik má původ ve Skandinávii. Často ho nosili vikingští náčelníci. Jméno vzniklo ze skandinávského jména Eirík(u)r, v překladu "čestný vládce". Vyvinulo se zřejmě ze starogermánských slov "ehre" ("čest") a "ríhhi" ("vládce").

Ženský protějšek k severské variantě jména Erich. Pochází z islandského Eirík(u)r "vážený vládce".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: