Dnes slaví svátek:Nataša

Eva slaví svátek dne 24.12.

Charakteristika

Nadčasové jméno Eva se pojí se starobylým původem. Eva byla dle bible první ženou na světě a dodnes je symbolem života.

Odvozeniny a varianty jména Eva

Jméno Eva nemá svůj mužský protějšek, vyjma jména Adam, s kterým je pojí dávný biblický příběh. Významově jsou jménu podobná i další jména – řecké Zoe, ruské Zoja nebo slovanská varianta Živa. Domácími podobami jména jsou Evča, Evka, Evička, Evuška, Evulka, Evinka, Evina aj. Jméno Eva se užívá i ve slovenštině, italštině nebo španělštině. Anglickou verzí jména je Eve.

Významné nositelky

Jméno Eva nosí krásné ženy, mezi jinými například modelky Eva Herzigová nebo Eva Čerešňáková, také herečka a moderátorka Eva Decastelo (Aichmajerová). Dalšími známými nositelkami jména jsou zpěvačka Eva Pilarová, jazzová zpěvačka Eva Olmerová, operní pěvkyně Eva Urbanová, také herečky Eva Holubová, Eva Jakoubková, Eva Josefíková, Eva Klepáčová nebo spisovatelka Eva Kantůrková, autorka díla Přítelkyně z domu smutku.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Eva je u nás velmi oblíbené. Jde o prastaré jméno, které se pojí s hebrejským původem. Jméno vzniklo z hebrejského slova "chawwá" s významem "živá", vychází z kořene odvozeném od slovesa "chájá", které se překládá jako žít. Eva je tedy dle svého významu "živá", "životem obdařená", také "životadárná" nebo "matka života". Jméno provází biblický příběh o zrození lidstva, jako Evu nazval svou partnerku první muž na světě - Adam.

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: