Dnes slaví svátek:Alexandra

Evelína slaví svátek dne 29.08.

Charakteristika

Evelína je sympatickým českým jménem s ještě sympatičtějším výkladem. Žena jménem Evelína může čerpat inspiraci hned v několika variantách výkladu svého jména, může být zářivá,radostná, také aktivní, plná energie a života.

Odvozeniny a varianty jména Evelína

Ženské křestní jméno Evelína existuje i ve variantách Evelina či Evelin. Domáckými podobami jména jsou Eva, Evka, Evula, Evulka, Evelka nebo Evelínka, také Lina, Linda, Lunuška apod. Jméno se vyskytuje také na Slovensku. Anglické verze jména jsou Eveline nebo Evelyn, německé verze Evelina nebo Eveline, francouzská podoba jména je Évelyne. Polština zná jméno jako Ewelina, ruština, italština, španělština nebo švédština jako Evelina, maďarština pak jako Evelina nebo Evelin.

Významné nositelky

Jméno Evelina u nás nosí například dcera hudebníka Romana Holého Evelina Anna Holá, také herečky Evelína Kinská nebo Evelyna Steimarová. Je také jménem americké herečky Evelyn Keyes, polské zpěvačky Ewelina Flinta nebo francouzské filosofky Evelyne Sullerot.

Původ a význam jména

Evelína je ženským křestním jménem s několika možnými výklady. Dle nejpravděpodobnější teorie jméno Evelína sahá až do keltských dob. Jeho význam pak bývá odvozen od keltského slova "eiblin", které znamená "světlo" nebo také "radost". Další výklad jméno spojuje s francouzským jménem Aveline. Jméno by pak mělo stejný význam jako toto francouzské jméno, tedy "lesní ořech". Může se však jednat také o odvozeninu hebrejského jména Eva s překladem "živá" či "životodárná".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: