Dnes slaví svátek:Nataša

Evžen slaví svátek dne 10.11.

Charakteristika

Evžen je ideálním jménem pro muže, má krásnou podobu a honosný původ. Jméno vznešený původ připisuje i svému nositeli. Často bývá spojováno i s textem jedné písničky: "Je to Evžen – lovec žen..."

Odvozeniny a varianty jména Evžen

Evžen je mužským křestním jménem, které se vyskytuje i ve variaci Eugen. Ženským protějškem je Evžénie nebo Evženie. Domáckými podobami jména jsou Evža, Éža, Evžík nebo zdrobněle Evženek. Jméno Evžen se vyskytuje jako Eugen ve slovenštině, němčině, rumunštině, norštině nebo švédštině. Anglickou verzí jména je Eugene, italskou Eugenio, polskou Eugeniusz, ruskou Jevgenij. Francouzština, španělština nebo portugalština zná jméno jako Eugéne.

Významní nositelé

Jméno Evžen nosilo mnoho křesťanských papežů – svatý Evžen I., Evžen II., svatý Evžen III. aj. Z českých osobností lze jmenovat režiséra Evžena Sokolovského, houslisty a hudebního skladatele Evžena Zámečníka nebo hudebníka a herce Eugena Jegorova. Jméno nosil i slavný český atlet a novinář Evžen Rošický, který byl popraven během 2. světové války. Jeho jméno dnes nese multifunkční stadion v Praze na Strahově – Stadion Evžena Rošického. Ve světě pak jméno najdeme u mnoha významných umělců, spisovatelů, architektů či vědců. Zástupci slavných nositelů jsou například francouzští malíři Eugène Boudin nebo Eugène Delacroix, portugalský spisovatel a básník Eugénio de Castro, italský básník Eugenio Montale, ruský spisovatel Jevgenij Zamjatin, polský spisovatel a satirik Eugeniusz Iwanicki, slovenský skladatel Eugen Suchoň, francouzský architekt Eugène Viollet-le-Ducnebo nebo italský matematik Eugenio Calabi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Evžen má řecký původ. Pochází z řeckého slova "eugenés", které se překládá jako "urozený", "vznešený" nebo "blahorodý". Jméno pojí dvě řecká slova, první složkou je "eu" s významem "dobrý", druhou pak "gen" s významem "rod".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: