Dnes slaví svátek:Čeněk

Evženie slaví svátek dne 22.04.

Charakteristika

Evženie je dnes ojedinělým jménem, to vyzdvihuje jeho jedinečnost. Každý nemůže být urozený, ženy jménem Evženie jsou vždy, nikoliv dle svých předků, ale dle významu svého jména.

Odvozeniny a varianty jména Evženie

Ženské křestní jméno Evženie se vyskytuje i ve variacích Evžénie, příp. Eugenie, Eugenia nebo Evgenia. Jeho mužským protějškem je jméno Evžen. Domácky se jméno užívá jako Evžena, Evženka, Evža, Evžinka, Evžička. Jméno se jako Eugénia vyskytuje na Slovensku nebo v Maďarsku. Anglická podoba jména je Eugenia, stejně tak i italská, španělská, švédská, dánská, holandská nebo polská. Bulhaři a Srbochorvaté jméno užívají jako Evgenija, Rusové jako Jevgenija.

Významné nositelky

Jméno nosila mj. francouzská císařovna María Eugenia Ignacia Augustina, hraběnka z Teby. Jméno Eugénie Grandet se pojí i s románem Honoré de Balzaca z roku 1833. Hlavní hrdinka nese právě jméno Evženie.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Evženie (nebo také Evžénie) je ženským protějškem mužského jména Evžen. Jména pocházejí z řečtiny. Jsou odvozena z řeckého slova "eugenés" s významem "urozený" "vznešený", "z dobrého rodu".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: