Dnes slaví svátek:Čeněk

Felix slaví svátek dne 01.11.

Charakteristika

Kdo by nechtěl být v životě šťastný? Právě muž jménem Felix dostal štěstí do vínku, dle významu svého jména bude Felix šťastný celý život.

Odvozeniny a varianty jména Felix

Mužské křestní jméno Felix se vyskytuje i v archaické podobě Felicián. Domácími podobami jména jsou Fela, Felda, Felouš, Lix nebo Licián. Jméno Felix se užívá i na Slovensku – jako Félix nebo Felicián. Jméno Felix zná i angličtina, němčina nebo ruština. Italskou podobou jména je Felice, francouzskou, také španělskou či maďarskou Félix. Polština jméno užívá jako Feliks nebo Felicjan.

Významní nositelé

U nás je asi nejznámějším Felixem manžel Dagmar Patrasové hudebník Felix Slováček. Jméno patří i českému komikovi Felixi Holzmannovi nebo spisovateli Felixi Kadlinskému. Nositelem jména je i německý skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy nebo rakouský dramatik a herec Felix Mitteree. Jméno Felix se pojí i s hurikány, největší z nich v roce 2007 dosáhl nejvyššího možného stupně a zcela zdecimoval pobřeží Nikaragui.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Felix pochází z latiny. Překládá se z latinského slova "felice" jako "šťastný", "šťastný člověk" nebo "šťastlivec".

Latinské felix znamená "štěstí, šťastný", ženský protějšek jména je Felicie nebo Felicita(s).

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: