Dnes slaví svátek:Čeněk

Ferdinand slaví svátek dne 30.05.

Charakteristika

Ferdinand je dnes mírně archaickým jménem, které má několik teorií výkladu. Zatímco oficiální podoba jména Ferdinand zní velmi honosně, často užívaná domácí podoba jména Ferda je milá a přátelská.

Odvozeniny a varianty jména Ferdinand

Ferdinand je mužský křestním jménem, které má i ženskou variantu v archaickém jménu Ferdinanda. Jméno Ferdinand se často užívá v domácí podobě Ferda. Dalšími domácími variantami jména jsou Ferdík, Ferdínek, Ferdyš, nebo Ferdinandek. Jméno Ferdinand zná vedle češtiny i slovenština, angličtina, němčina, holandština, švédština, norština, dánština nebo srbochorvatština. Jméno se často vyskytuje v maďarštině – jako Ferdinánd nebo také Nándor. Francouzština ho užívá klasicky jako Ferdinand nebo Fernand. Italská podoba jména je Ferdinando nebo Fernando, Fernando nebo Hermando jsou pak španělskými mutacemi jména.

Významní nositelé

Jméno Ferdinand s oblibou nosili Habsburkové, šlo o Ferdinanda I., Ferdinanda II., Ferdinanda III., Ferdinanda IV., Ferdinanda V. Dobrotivého nebo Františka Ferdinanda d´Este. Právě tohoto rakouského arcivévody měl na mysli Švejk Jaroslava Haška, který paní Müllerové na začátku legendární knihy oznamuje: "Tak nám zabili Ferdinanda". Významných nositelů jména však najdeme více, byl jim například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka nebo český sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Jméno nosil i proslulý německý automobilový konstruktér Ferdinand Porsche nebo konstruktér vzducholodí, také z Německa, Ferdinand von Zeppelin. Mezi slavnými nositeli jména nesmíme zapomenout na slavného Ferdu Mravence, literární postavu Ondřeje Sekory.

Původ a význam jména

Ferdinand je mužským křestním jménem, zřejmě starogermánského původu. Vznik jména se dává do souvislosti s germánským jménem Fridunant. Stejně jako jméno Fridunant se pak významově překládá jako "smělý obránce", také "riskující mír". Některé teorie výkladu jméno překládají jako "ten, který se připravuje k jízdě".

Původní význam tohoto jména je asi k "jízdě se připravující", avšak někteří jazykovědci se domnívají, že znamená spíše "mír riskující". Záleží na tom, vyložíme-li první složku jako "jeti", nebo "mír". Aby to bylo ještě složitější, lze jméno také vysvětlit jako Fer Dyn Handu, což znamenalo "daleká je tvoje ruka", čímž byla míněna ruka ozbrojená. Jaký je pravý původ, asi nezjistíme, jisté však je, že toto jméno k nám přinesla habsburská dynastie.


Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: