Dnes slaví svátek:Nataša

Filip slaví svátek dne 26.05.

Charakteristika

Filip je populárním mužským jménem, které je spojeno s majestátnými koňmi. Jméno oplývá vznešeností a ušlechtilostí, potažmo se pojí i s přitažlivostí, nadáním a bystrostí. Vzpomeňme na rčení "míti filipa".

Odvozeniny a varianty jména Filip

Mužské křestní jméno Filip má i svoji ženskou podobu Filipa, která se však užívá jen velmi omezeně. Oproti tomu je jméno Filip v našich končinách oblíbené, svědčí o tom i množství jeho domáckých variant, například Fíla, Fífa, Filda, Filouš, Filín nebo Filípek. Jméno Filip se užívá i ve slovenštině, polštině, švédštině nebo srbochorvatštině. V cizojazyčných mutacích se často před jméno přidává původní "PH", anglická varianta jména je tedy Philip nebo Philippe, německá nebo dánská Philipp, francouzská Philippe. Italové užívají jméno jako Filippo, Španělé nebo Portugalci jako Filipe, Maďaři jméno znají jako Fülöp.

Významní nositelé

Jméno Filip patřilo jednomu z křesťanských apoštolů. Nosili ho také velmistři řádu Templářů - Philippe de Milly nebo Phillipe de Plessis. Mezi významné nositele patří také Filip Sattler, německo-český barokní sochař, italský barokní architekt Filippo Juvarra nebo renesanční architekt Filippo Brunelleschi. Ze slavných českých osobností jmenujme režiséra Filipa Renče, herce Filipa Tomsu, Filipa Rajmonta nebo Filipa Blažka. Z televizních obrazovek známe také kuchaře Filipa Sajlera. Jméno Filip nosí i syn populární české zpěvačky Lucie Bílé a producenta Petra Kratochvíla. Jméno patří také ke spisovatelům Filipu Jánskému nebo Filipu Škábovi. Nosí ho i americký kultovní sci-fi spisovatel Philip Kindred Dick nebo italský básník, zakladatel futurismu Filippo Tommaso Marinetti. Mezi současnými světově známými nositeli jména nesmíme opomenout anglického hudebníka Phila Collinse.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Filip má řecký původ. Vzniklo ze dvou řeckých slov, prvním je "philos" ve významu "milovat" a druhým je "hippos", které se překládá jako "kůň". V doslovném překladu jméno Filip tedy znamená "milovník koní". Přeneseně se jméno vykládá i jako "vznešený" či "ušlechtilý", ve starém Řecku totiž koně vlastnili pouze aristokraté.

Jedná se o řecké jméno s významem "milovník koní".


Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: