Dnes slaví svátek:Pavla

František slaví svátek dne 04.10.

Charakteristika

František je příjemným českým jménem, které se hodí pro každého muže. Každý muž jménem František může čerpat inspiraci u svatého Františka z Assisi, ostatně tak to dělali i první Františkové, resp. muži jménem Francesco.

Odvozeniny a varianty jména František

Mužské křestní jméno František má i svoji ženskou podobu ve jménu Františka. Domácími podobami jména jsou Franta, Frantík, Fráňa, Franěk, Franek, Frank, Francek, Fery, Ferenc, také Fanda, Fanouš, Fanoušek, Tišík, Tišek aj. Jméno František užívá i slovenština. Anglická verze jména je Frank, Francis nebo Franklin, německá Franz, Frank nebo Franziskus, francouzská mutace je pak Francois, italská Francescko, španělská Francisco, maďarská Ferenc. Polština zná jméno jako Franciszek.

Významní nositelé

Vedle svatého Františka z Assisi, zakladatele řádu františkánů, náleží jméno i k dalším světcům, šlo mj. o Františka Caracciola, Františka z Pauly nebo Františka Xaverského. Dle svatého Františka se také dodnes označuje vonný kužel, který se zapaluje o Vánocích, aby jim dodal tu pravou atmosféru a vůni. Mezi českými nositeli jména najdeme například spisovatele Františka Ladislava Čelakovského, Františka Nepila, Františka Hrubína, Františka Xavera Šaldu nebo Franze Kafku. Významným nositelem jména byl také český básník František Gellner, technik František Křížík nebo český malíř František Kupka. Jméno patří i k českým hercům, jde například o Františka Futuristy, Františka Smolíka, Františka Němce, Františka Kováříka nebo Františka Filipovského. Jméno nosí i hudebníci František Ringo Čech, František Černý ze skupiny Čechomor nebo písničkář František Nedvěd. Významným nositelem jména byl i německý hudební skladatel Franz Schubert. V českém showbusinessu najdeme jméno František u syna Ondřeje Soukupa – Františka Soukupa, který působí ve skupině Nightwork. Jméno nosí i jeden ze synů Tatiany Vilhelmové a Pavla Čecháka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno František má dvě verze výkladu. Dle první teorie pochází z italštiny, dle druhé, méně pravděpodobné, je původem z němčiny. Obecně používaný výklad jména František nás zavádí do Itálie. Prvotní italská podoba jména "Francesco" vznikla jako přezdívka Jana Bernandoneho, později svatého Františka z Assisi. Jeho otec ho v mládí přezdíval jako Francesko, v překladu "malý Francouz", protože si chlapec přes svoji francouzskou matku rychle osvojil francouzštinu. František z Assisi se posléze stal světcem a jeho přezdívku "Francesco" začali užívat ti, kteří ho obdivovali. Tohoto světce si jako vzor brali muži i ženy, jméno postupně zobecnělo. Druhá verze výkladu spojuje jméno František z německým jménem Frank nebo Franko, které se překládají jako "svobodný muž".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: