Dnes slaví svátek:Roland

Františka slaví svátek dne 09.03.

Odvozeniny a varianty jména Františka

Ženské křestní jméno Františka má svůj mužský protějšek ve jménu František, které se u nás vyskytuje častěji. Domáckými podobami jména jsou Fanka, Fanda, Fanyna, Fanynka, Fanči, Fanuška, Fanuše, také Francka, Francy, Frantina apod. Jméno Františka se užívá i ve světě - v mutacích jako Fanny, Frances, Francine či Francisca.

Významné nositelky

Jméno Františka patří k českým spisovatelkám – Františce Pecháčkové nebo Františce Stránecké, která působila také jako sběratelka lidového umění. Mezi současnými spisovatelkami najdeme Františku Jirousovou nebo Františku Vrbenskou, autorku sci-fi a fantasy. Jméno nosí i slavná módní specialistka, která často hodnotí outfity našich i světových hvězd, Františka Čížková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Františka má stejný význam jako jeho mužská varianta František. Zřejmě jde o českou odvozeninu italského jména Francesco. Jméno Francesco přitom v Itálii vzniklo jako přezdívka Jana Bernandoneho, posléze svatého Františka z Assisi. Překládá se jako "malý Francouz", resp. "malá Francouzka". Druhá teorie spojuje původ jména Františka, potažmo František, s německým jménem Frank, které se překládá jako "svobodný muž".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: