Dnes slaví svátek:Nataša

Gabriel slaví svátek dne 24.03.

Charakteristika

Gabriel je starodávným jménem s moderním výrazem. Jeho nadčasovost se pojí i se sílou a křesťanskými hodnotami, které jsou jménu vetknuty. Muž jménem Gabriel je dle významu svého jména hrdinou, navíc má dle hebrejské tradice svůj vzor v archandělovi.

Odvozeniny a varianty jména Gabriel

Mužské křestní jméno Gabriel má svoji ženskou variantu ve jménu Gabriela. Domáckými podobami jména jsou Gábi, Gába, Gábek nebo Gabrielek. Jméno Gabriel se užívá i ve slovenštině, angličtině, němčině, také francouzštině, norštině, švédštině nebo polštině. Italové jméno znají jako Gabriello nebo Gabriele, stejně tak i Španělé. Ruská podoba jména je Gavriil, ukrajinská Havrylo, maďarská Gábor.

Významní nositelé

Vedle archanděla Gabriela patří k významným nositelům jména i spisovatelé Gabriel Fauré nebo Gabriel Chevallier z Francie, také kolumbijský novinář a spisovatel Gabriel García Márquez. Jméno náleží i významným vědcům, nosil ho například český matematik Gabriel Blažek, anglický matematik Gabriel Andrew Dirac, německý fyzik Gabriel Fahrenheit nebo francouzský fyzik Gabriel Lippmann. Mezi významné nositele jména patří i francouzský hudební skladatel Gabreil Fauré.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Gabriel pochází z hebrejštiny. Jeho vznik je odvozen od hebrejského "gavrí´él", které se překládá jako "Bůh je mocný" nebo "Bůh je má síla". Pochází z hebrejských slov "gavrí" s významem "silný muž" a "él" s významem "Bůh". Jméno se pak přeneseně překládá i jako "hrdina boží". Toto jméno je nedílně spojeno také s archandělem Gabrielem ze Starého zákona.

První složka jména je geber, což znamená "silný muž", druhá él se vykládá jako "Bůh". Význam je tedy "muž boží", ale je možný i "přemohl mě Bůh".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: