Dnes slaví svátek:Nataša

Gabriela slaví svátek dne 08.03.

Charakteristika

Gabriela je atraktivním českým jménem, které má v sobě bohatou tradici i nadčasovost. Gabriela je dle významu svého jména silnou ženou, vzorem jí může být její biblický jmenovec archanděl Gabriel.

Odvozeniny a varianty jména Gabriela

Ženské křestní jméno Gabriela má i svůj mužský protějšek ve jménu Gabriel. Domácími mutacemi jména jsou Gábi, Gabča, Gábina, Gábinka nebo Gabrielka. Jméno Gabriela se užívá i ve slovenštině, španělštině, portugalštině nebo polštině. Německá mutace jména je Gabriele, příp. Gabi a Gavy. Anglická verze jména je Gabrielle, Gabriella nebo jen Gabriela. Francouzská podoba jména je Gabrielle, stejně jako norská či dánská. Italové nebo Maďaři jméno znají jako Gabriella.

Významné nositelky

Jméno Gabriela dnes najdeme v českém showbusinessu. Nosí ho například textařka a herečka Gabriela Osvaldová, manželka Ondřeje Soukupa, zpěvačky Gabriela Gunčíková nebo Gabriela Goldová, také moderátorka Gábina Partyšová. Jméno najdeme i v literatuře, nosila ho spisovatelka Gabriela Preissová, autorka her Její pastorkyňa nebo Gazdina roba.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Gabriela má stejně jako jeho mužský protějšek hebrejský původ. Pochází z hebrejských slov "gavrí" (ve významu "silný muž") a "él" ("Bůh"). Významově se pak překládá jako "Bůh je mocný" nebo "Bůh je má síla", přeneseně pak i "hrdina boží".

Ženská podoba jména Gabriel. První část jména geber znamená "silný muž", druhá -el "bůh". Význam jména je tedy "muž boží", ale jde vyložit i jako "přemohl mě Bůh".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: