Dnes slaví svátek:Pavla

Gizela slaví svátek dne 18.02.

Charakteristika

Gizela je skvostným ženským jménem, které má zřejmě starogermánský původ a několik zcela odlišných teorií výkladu. Gizela může být šípem, který nasměruje život k lepšímu, také jemnou květinkou, o kterou je třeba pečovat. Ženy jménem Gizela mohou být téměř čímkoli.

Odvozeniny a varianty jména Gizela

Gizela je ženským křestním jménem, které se užívá i ve variantě Gisela. Jméno nemá mužský protějšek. Domácími podobami jména jsou Gizi, Gizka, Gizelka, Gizenka, Gizuška, také Zela nebo Zelka. Jméno Gizela se vyskytuje i ve slovenštině. Anglická a německá podoba jména je Gisela, příp. Gisella, francouzská pak Gisele (Žizel). Španělé jméno užívají jako Gisela, Italové jako Gisella, Maďaři jako Gizella.

Významné nositelky

Jméno Gizela nosila uherská královna Gizela Bavorská, rakouská arcivévodkyně Gisela Habsburská nebo německá královna a římská císařovna Gisela Švábská. Jméno patřilo i ke slavné francouzské herečce Gisèle Pascal. Dnes ho nosí například brazilská herečka a modelka Gisele Bündchen. Z českých nositelek jmenujme sochařku Gizelu Šabókovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Gizela (také Gisela) je starogermánského původu. Existuje několik teorií výkladu jména. Ten nejpravděpodobnější ho spojuje se staroněmeckým slovem "gisil" ("gis"), které znamená "šipka, šíp" nebo "střela". Další prameny původ jména odvozují od staroněmeckého slova "gisal", které se překládá jako "ušlechtilé dítě", příp. i slova "gisello" s významem "člověk, který se mnou sdílí světnici". Existují i teorie výkladu, které jméno překládají jako "květinka".

Vykládá se ze staroněmeckého gis(a)l "ušlechtilé dítě" nebo "rukojmí". Další možný význam může být i ze staroněmeckého gisello, původně "ten, kdo se mnou sdílí stejnou světnici".

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: