Dnes slaví svátek:Čeněk

Gustav slaví svátek dne 02.08.

Charakteristika

Gustav je drsným severským jménem, které patří k válečníkům. Udatným válečníkem, bojovníkem za své štěstí se může stát každý muž jménem Gustav, bojovou záštitou mu přitom bude jeho vlastní jméno.

Odvozeniny a varianty jména Gustav

Gustav je mužským křestním jménem. Domáckými variantami jména jsou Gusta, Gusťa, Gustík, Gustínek nebo Gustíček. Jméno se jako Gustáv užívá i ve slovenštině. Anglickými mutacemi jména jsou Gustave nebo Gustavus, němčina jméno zná jako Gustav, příp. Gustaf. Francouzská podoba jména je Gustave, španělská, portugalská nebo italská pak Gustavo. Polská verze jména je Gustaw, maďarská Gusztáv.

Významní nositelé

Jméno Gustav nosili švédští králové - Gustav Vasa, Gustav II. Adolf, Gustav III. aj. Slavným nositelem jména byl i rakouský malíř Gustav Klimt, rakouský hudební skladatel Gustav Mahler nebo francouzský spisovatel Gustave Flaubert. K významným českým nositelům jména patřil hudebník Gustav Brom, herci Gustav Hilmar nebo Gustav Nezval či režisér Gustav Machatý. Nositelem jména je také scénárista Gustav Oplustil. Jméno nosil i předlistopadový prezident Gustáv Husák.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Gustav pochází ze Švédska. Vyvinulo se zřejmě ze slova "Godstawer", které se překládá jako "opora Gótů" nebo "sloup Gotlanďanů". Gótové přitom byli východogermánským kmenem původem právě ze Švédska a ostrova Gotland. Přeneseně se dá jméno vykládat i jako "sloup" nebo "záštita".

Původní podoba Godstawer znamenalo "sloup (popř. opora) Gotlanďanů", (lidé žijící jižně od Venerského jezera v Jižním Švédsku).

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: