Dnes slaví svátek:Roland

Hana slaví svátek dne 15.08.

Charakteristika

Hana patří k jednomu z nejoblíbenějších ženských křestních jmen. Jméno je jednoduché a praktické, skrývá v sobě hlubokou hebrejskou myšlenku. Žena jménem Hana však může být dle významu svého jména také šťastná – co víc si přát?

Odvozeniny a varianty jména Hana

Ženské jméno Hana se vyskytuje i v mutaci Hanka nebo Hannah užívané především v zahraničí. Významově shodná jsou i jména Jana, Jan, Hanuš, Anna nebo Johana. Domácky se jméno Hana užívá jako Hanka, Hanča, Hančí, Hanina, Hanička, Hanuška, Hanulka, Haňulka, Haňule apod. Jméno Hana užívají i na Slovensku. Anglická verze je Hanna nebo Hannah, mutaci Hannah užívá i němčina. Švédská varianta jména je Hanna, stejně tak i polská nebo maďarská.

Významné nositelky

Jméno Hana nosí celá řada českých zpěvaček, také modelek nebo hereček. Hana Zaňáková je vlastním jménem jedné z našich největších zpěvaček – Lucie Bílé. Dalšími zpěvačkami, které nosí jméno Hana, jsou i Hana Zagorová, Hana Ulrychová nebo šansoniérka Hana Hegerová. Nositelkami jména jsou také herečky Hana Maciuchová, Hana Čížková, Hana Holišová, Hana Vítová nebo Hana Vágnerová, modelky Hana Svobodová, Hana Jiříčková nebo Hana Mašlíková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Hana (také Hanka nebo Hannah) má pravděpodobně hebrejský původ. Jméno vzniklo z hebrejského jména Jochánán s významem "Bůh je milostivý". Pochází z hebrejských slov "jahve" (v překladu "Bůh") a "channá(h)" ve významu "milost, smilovat se". Slovo "hana" nalezneme také v arabštině, kde znamená "šťastná" nebo "blažená".

Základem je hebrejské jméno Jochánán. Význam jména je ?Jahve se smiloval, Jahve se sklonil?.

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: