Dnes slaví svátek:Nataša

Hanuš slaví svátek dne 06.10.

Charakteristika

Jméno Hanuš zní ryze česky, bylo však odvozeno z němčiny. Jeho původ je přitom hebrejský. Jméno Hanuš je spojeno s křesťanským Bohem, jeho milostivostí, potažmo také pokorou a přijetím.

Odvozeniny a varianty jména Hanuš

Mužské křestní jméno Hanuš je významově shodné se jmény Jan, také Jana, Hana, Anna nebo Johana. Domácky se jméno užívá jako Hanek, Hanes nebo Hanušek. Jméno Hanuš se vyskytuje i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako John nebo Jack, němčina jako Johann nebo Johannes. Francouzská podoba jména je Jean, španělská Juan, italská Giovanni. Holanďané jméno užívají jako Johan, Johanes nebo Jansen.

Významní nositelé

Mezi významné české nositele jména patří například malíř a grafik Hanuš Schweiger, básníci Hanuš Bonn, Hanuš Jelínek nebo Hanuš Fantl. Jméno náleží i k herci Hanuši Borovi. Podle pověstí jméno Hanuš nosil i nejznámější český hodinář – mistr Hanuš, jehož dílem má být Pražský orloj.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hanuš má svůj původ v hebrejštině. Pochází z hebrejského jména Jochanán, které se významově překládá jako "Bůh je milostivý". Česká verze jména se zřejmě vyvinula z německé podoby jména Johan/Johannes (česky Jan).

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: