Dnes slaví svátek:Kristýna

Havel slaví svátek dne 16.10.

Odvozeniny a varianty jména Havel

Havel je mužským křestním jménem. Domácky se jméno užívá jako Háva, Havlík, Havlíček nebo Havelek. Jméno Havel se vyskytuje ve variantě Gál ve slovenštině nebo v maďarštině, ve zkrácené podobě Gal pak i v srbochorvatštině. Anglická podoba jména je Galus, stejně tak i latinská. Německá nebo holandská podoba jména je Gallus. Francouzi jméno znají jako Gall nebo Gallien, Španělé jako Galo, Italové jako Gallo. Poláci jméno užívají jako Gaweł. U nás se toto jméno častěji vyskytuje jako příjmení.

Významní nositelé

Mezi významné nositele jména patří například český básník a novinář Karel Havlíček Borovský. Toto křestní jméno se vyskytuje více jako příjmení, nosil ho i první polistopadový prezident, také dramatik a esejista Václav Havel.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Havel má latinský původ. Jde o počeštěnou podobu maďarského jména Gál. Pochází z latinského označení Gallus s významem "Gal, obyvatel Galie". Latinské slovo "gallus" se přitom překládá jako "kohout" (Galie je tedy zemí kohouta).

Gal, obyvatel Galie.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: