Dnes slaví svátek:Nataša

Herbert slaví svátek dne 16.03.

Charakteristika

Herbert je drsným mužským jménem, které se hodí pro drsné muže. Muži, kteří jméno Herbert nosí, jsou přeurčeni k tomu, aby byli úspěšní. Dle svého jména jsou Herbertové odvážní, stateční a zásadoví, jednoduše skvělí válečníci.

Odvozeniny a varianty jména Herbert

Mužské křestní jméno Herbert má i archaickou mutaci v podobě Heribert. Domáckými variacemi jména jsou Hery, Bert, také Bertek, Bertík či Herbertek. Jméno Herbert se užívá i ve slovenštině, také v angličtině, němčině, francouzštině, švédštině, dánštině, polštině nebo maďarštině. Španělská podoba jména je Herberto, italská pak Erberto.

Významní nositelé

K českým nositelům jména patří fotograf Herbert Slavík nebo chemik Herbert Morawetz. Patřil k nim i český malíř Herbert Masaryk, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Dalšími nositeli jména pak byli například britský herec českého původu Herbert Lom, který se proslavil jako inspektor Dreyfuse v komediích Růžový panter. Jméno nosil i britský astrofyzik Herbert Dingle, také německý skladatel Herbert Eimert, anglický spisovatel David Herbert Lawrence nebo Herbert George Wells, jeden ze zakladatelů sci-fi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Herbert má germánský původ. Stejně jako archaická podoba jména Heribert se z němčiny výkladově překládá jako "výtečný, skvělý válečník", také "skvělý bojovník" nebo "skvělé, jedinečné vojsko".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: