Dnes slaví svátek:Nataša

Heřman slaví svátek dne 07.04.

Charakteristika

Heřman je nezvyklým mužským jménem, které má v sobě romantiku i sílu bojovníka. S mužem jménem Heřman se dnes můžeme setkat jen zřídka, to mu přidává na jedinečnosti.

Odvozeniny a varianty jména Heřman

Mužské křestní jméno Heřman se u nás vyskytuje i ve staroněmecké podobě Herman. Jeho ženskou alternativou je Hermína. Domácky se jméno Heřman užívá jako Heřmánek, Herma, Hermík, Hermín, Hermínek, také Mánek apod. Jméno se užívá jako Herman také ve slovenštině, v angličtině, norštině, švédštině, dánštině, holandštině nebo polštině. Ruská podoba jména je German, francouzská Armand, španělská Harmán, italská Ermanno. Čeština jméno užívá i jako příjmení.

Významní nositelé Mezi významnými nositeli jména najdeme Heřmana – velmistra řádu německých rytířů. Jméno nosili i světoví spisovatelé, například Hermann Hesse (Německo), Herman Bang (Dánsko), Herman Wildenvey (Norsko) nebo Herman Melville (USA), autor románu Bílá velryba. K českým nositelům jména, resp. příjmení patří klavírista Jan Heřman, fyzikální chemik Zdeněk Herman nebo Augustin Heřman, český mořeplavec.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Heřman (také Herman) má germánský původ. Pochází se staroněmeckého jména Herman (Hermann či archaicky Heriman), které se překládá jako "válečník", "bojovník" nebo "pán vojska". Jméno vzniklo ze dvou německých slov, prvním je "heer" nebo "heri" s významem "vojsko", druhá část "mann" se pak překládá jako "muž" nebo "pán".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: