Dnes slaví svátek:Roland

Horymír slaví svátek dne 29.02.

Odvozeniny a varianty jména Horymír

Horymír je mužské křestní jméno s ženským protějškem ve jménu Horymíra. Domácími podobami jména jsou Horek, Horyna, Horymírek, také Míra nebo Mirek.

Významní nositelé

V české historii se setkáváme s mytologickou postavou Horymírem z Neumětel. Dle českých pověstí dokázal Horymír se svým koněm Šemíkem skočit ze skály na Vyšehradě. Dalším nositelem jména je například český básník a malíř Horymír Zelenka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Horymír má několik různých výkladů. Nejpravděpodobnější je slovanský původ. Jméno by se pak překládalo jako "ten, kdo se snaží o mír s horami", potažmo "ten, kdo se snaží o mír s horníky" nebo "ten, kdo ochraňuje mír v dolech". Jméno bývá spojováno i s latinským jménem Montanus. Jednalo by se pak o slovanskou podobu jména, s významem "horal". Existuje i výklad, který jménu Horymír dává keltský původ. Vykládalo by se pak z keltských slov "horsa" (s významem "bohyně koní") a "maro" ("slavný", "velký"). Jméno by tedy znamenalo "slavná bohyně koní".

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: