Dnes slaví svátek:Nataša

Hubert slaví svátek dne 03.11.

Charakteristika Jméno Hubert náleží k duchaplnému muži, který dle významu svého jména oplývá bystrostí a vtipem. Hubert je zářivým mužem se skvělými charakterovými vlastnostmi a jasnou myslí.

Odvozeniny a varianty jména Hubert

Mužské křestní jméno Hubert se domácky užívá jako Hubertek, také Bert, Bertík nebo Berta. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, také v angličtině, francouzštině nebo maďarštině. Němčina zná jméno jako Hubert, Hubertus nebo Hugbert. Španělská podoba jména je Huberto, italská podoba pak Uberto. Poláci jméno užívají jako Hubert nebo Hubertus.

Významní nositelé

Jméno Hubert nosí slavný francouzský módní návrhář a výtvarník Hubert de Givenchy. Mezi další nositele jména patřil i americký spisovatel Hubert Selby, autor díla Poslední odbočka na Brooklyn. U nás se proslavil filmový Hubert Hrabě, kterého v komedii z roku 1984 ztvárnil Karel Heřmánek. Film se jmenoval stejně jako přezdívka hlavního hrdiny – Fešák Hubert.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hubert má germánský původ. Vychází ze staroněmeckého jména Hugbert. První část jména "hugu" se překládá jako "duch, mysl", druhá část "bert", resp. "beraht" znamená v němčině "jasný, zářivý, skvělý". Jméno Hubert tak lze významově přeložit jako "chytrý člověk", "duchaplný člověk", "člověk bystré mysli".

První část jména je staroněmecké hugu - "duch, mysl", druhou částí je koncovka -bert, původní beraht - "jasný, skvělý", význam jména je "jasného ducha, skvělé mysli".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: