Dnes slaví svátek:Roland

Hugo slaví svátek dne 01.04.

Charakteristika

Jméno Hugo je originálním jménem pro muže, který srší důvtipem a bystrostí. Dle významu svého jména je muž jménem Hugo plný skvělých myšlenek a má neodolatelné charisma.

Odvozeniny a varianty jména Hugo

Hugo je mužským křestním jménem s domácími podobami Hugi, Hugoun, Hugouš, Hugonek nebo Hugounek. Jméno Hugo se vyskytuje také v němčině, španělštině, portugalštině, norštině, dánštině, švédštině, finštině, srbochorvatštině nebo slovinštině. Na Slovensku se jméno užívá jako Hugo nebo Hugolín. Anglická verze jména je vedle Hugo také Hugh. Francouzština zná jméno jako Hugue nebo Hugues, italština jako Ugo, polština jako Hugo nebo Hugon.

Významní nositelé

V Česku patřil mezi nejslavnější nositele jména herec Hugo Haas. Jméno nosil i český sochař Hugo Dermartini. Jméno najdeme i v současném filmovém průmyslu, nositeli jména jsou například angličtí herci Hugh Grant, Hugh Dancy nebo Hugh Bonneville, také australští herci Hugh Jackman nebo Hugo Weaving. Jako příjmení pak jméno Hugo užíval i proslulý francouzský spisovatel Viktor Hugo, autor románů Bídníci, Dělníci moře nebo Chrám Matky Boží v Paříži. Se jménem Hugo jsme se mohli setkat také v populárním českém večerníčku Radovanovy radovánky, kde byl jednou z hlavních postav i zlý výrostek Hugo.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hugo má germánský původ. Základ jména tvoří německé slovo "hugu" s významem "mysl" nebo "duch". Jméno Hugo se buď vyvinulo přímo z tohoto slova nebo vzniklo z domácké podoby německých jmen začínajících na Hugu- (Hugubald, Huguwin nebo Hugubert, česky Hubert). Jméno Hugo se pak z němčiny překládá jako "duchaplný člověk" nebo "myslitel".

Základem jména je buď starogermánské hugu "duch, mysl" nebo vzešlo z domácké formy jmen Hugubald, Hugubert, Huguwin...

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: