Dnes slaví svátek:Roland

Hynek slaví svátek dne 01.02.

Charakteristika

Jméno Hynek je tradičním českým jménem. Jméno svého nositele spojuje s domovem, českou zemí, ale také svoji rodinou.

Odvozeniny a varianty jména Hynek

Mužské křestní jméno Hynek je významově příbuzné i se jménem Jindřich. Domácími variantami jména jsou Hynda, Hynča, Hyník, Hyneček, Hynouš nebo Hynoušek. Jméno se v mutaci Heinrich užívá na Slovensku nebo v Německu. Anglická verze jména je Henry, italská Enrico, francouzská Henri, španělská Enrique, portugalská Henrique. Poláci jméno znají jako Henryk, Maďaři jako Henrik, Rusové jako Genrich. U nás se Hynek užívá také jako příjmení.

Významní nositelé

Mezi české nositele jména patřil Hynek z Poděbrad, spisovatel, syn krále Jiřího z Poděbrad, český šlechtic a spisovatel 15. století Hynek z Kunštátu nebo také český básník Karel Hynek Mácha. Ze současných nositelů jména stojí za zmínku režisér Hynek Bočan, operní pěvec Hynek Maxa nebo textař a hudební producent Hynek Žalčík.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hynek pochází z němčiny. Jméno vzniklo počeštěním domácí verze německého jména Heinrich. Významově se překládá z tohoto jména jako "vládce domu" ("heim" – "domov", "ríhhi" – vládce"). Stejný původ má i české jméno Jindřich. Jméno se často mylně zaměňuje za jméno Ignác. Zvláště během 19. století se muži jménem Ignác hojně přejmenovávali na Hynky, důvodem bylo vyjádření příslušnosti k českému národu, příp. ke katolíkům.

Vzniklo počeštěním německého Heinrich "Jindřich". První složka jména zní dnes v němčině Heim "domov", druhou je staroněmecké Ríhhi "vládce". Význam je tedy "vládce domu".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: