Dnes slaví svátek:Roland

Ida slaví svátek dne 15.03.

Charakteristika

Ida je jednoduchým, avšak skvostným jménem. Hodí se pro každou ženu, svým nositelkám dává do vínku činorodost, aktivitu a energii.

Odvozeniny a varianty jména Ida

Ida je ženské křestní jméno s domáckými podobami ve tvaru Idka, Iduš, Iduška, Idunka, Idina, Idinka apod. Jméno se v mutaci Ide vyskytuje i v mnoha jiných jazycích – ve slovenštině, angličtině, němčině, španělštině, francouzštině, italštině, polštině, maďarštině, srbochorvatštině nebo ruštině.

Významné nositelky

Nositelek jména Ida najdeme mnoho, může jít o českou kněžnu 11. století Idu Wettinskou. Se jménem se setkáváme i v řecké mytologii. Šlo o nymfu jménem Ida (nazývanou také Ide nebo Ídaia), která dle pověsti vychovala se svou sestrou boha Dia. V současnosti jméno nosí například česká zpěvačka s romskými kořeny Ida Kelarová, rozená Ida Bittová, slovenská herečka Ida Rapaičová nebo ruská baletka Ida Rubinstein.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ida může mít buď severský nebo německý původ. Jedna teorie výkladu jména ho spojuje se skandinávským slovem "íd" překládaným jako "čin". Ida by se tak přeneseně vykládala jako "žena činu", potažmo "činná" nebo "činorodá". Jméno by souviselo také s jeho staroskandinávskou nositelkou – Idunou, bohyní jara. Další prameny jméno Ida odvozují od staroněmeckého výrazu "itis", které se překládá jednoduše jako "žena". Stejný význam by pak neslo i jméno Ida. Jméno se také spojuje s germánskými jmény Idaberga, Idun nebo Alida. Jméno by pak bylo počeštěnou domácí variantou těchto jmen.

Jméno Ida se spojuje se severským id "čin" nebo se staroněmeckým itis "žena". Další výklad je jako domácký tvar jména Idaberga.

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: