Dnes slaví svátek:Nataša

Ilja slaví svátek dne 20.07.

Charakteristika

Ilja je příjemným mužským jménem, které má příjemné znění i příjemný význam. Jméno náleží k mužům, kteří jsou si vědomi pravých životních hodnot.

Odvozeniny a varianty jména Ilja

Ilja je mužským křestním jménem s českou alternativou ve jménu Eliáš. Domácími podobami jména jsou Ilek, Ilka, Iljík, Ilouš, Iloušek, Iljuša, Iljuška aj. Jméno Ilja se užívá i ve slovenštině, ruštině, italštině nebo holandštině. Německá podoba jména je Ilja, také Elias, anglická Elias, španělská Elías, maďarská potom Illés, bulharská Ilija.

Významní nositelé

Populárním českým nositelem jména byl herec Ilja Prachař, otec Davida Prachaře a dědeček Jakuba Prachaře, herce, moderátora a člena kapely Nightwork. Mezi nositele jména patřil i Ilja Bojanovský, slavný český kameraman. Dalšími nositeli jména u nás jsou Ilja Hurník, hudební skladatel a spisovatel nebo herec Ilja Racek. Jméno nosil i ruský básník Ilja Lvovič Frenkel nebo ruský spisovatel Ilja Grigorjevič Erenburg, také ruský malíř Ilja Jefimovič Repin nebo slovenský hudební skladatel Ilja Zeljenka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ilja má svůj původ v hebrejštině. Je odvozeno od hebrejského jména Elí-jjáhu s významem "Bůj je můj pán" (slova "él" i "jáhu" se překládají jako "Bůh"). Do češtiny se jméno dostalo z Ruska, ruská varianta přitom pochází z řeckého překladu jména Élías.

Základem je Elíjjáhu, obě složky el i jahu znamenají "Bůh", jméno se vykládá jako "můj pán je Bůh".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: