Dnes slaví svátek:Jan

Irena slaví svátek dne 16.04.

Charakteristika

Irena je jménem pro pravou ženu. Jméno je křehké stejně jako ženská duše a mírumilovné jako čisté ženské srdce.

Odvozeniny a varianty jména Irena

Ženské křestní jméno Irena má i svůj mužský protějšek ve jménu Irenej nebo Ireneus. Obě mužské varianty se však užívají jen zřídka. Českou podobou jména Irena je Miroslava nebo Lubomíra. Jméno Irena má domácké podoby jako Irenka, Iruška, Irunka, Ira, Irča, Irka, Irinka apod. Jméno se vyskytuje také ve slovenštině nebo polštině. Anglickou verzí jména je Irene, stejně tak i německou, francouzskou, španělskou, italskou, švédskou nebo dánskou. Rusové jméno užívají jako Irina nebo Iraida, Bulhaři jako Irina.

Významné nositelky

Nositelkou jména je česká spisovatelka a scénáristka Irena Obermannová, která se proslavila v roce 2011 Tajnou knihou, kde se přiznává k milostnému poměru s exprezidentem Václavem Havlem. Jméno nosí i spisovatelka Irena Dousková, zpěvačka a hudební skladatelka Irena Budweiserová nebo režisérka Irena Pavlásková. Jméno nosí i slovenská malířka a ilustrátorka Irena Tarasová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Irena pochází z řečtiny. Vyvinulo se z řeckého slova "eirénaios" s významem "mírumilovný", potažmo "eiréné" – "mír". Jméno Irena se pak vykládá jako "mírumilovná žena".

Odvozeno od mužského jména Irenej. Řecké eirénaios znamená "mírumilovný". České obdoby jména jsou Lubomíra a Miroslava.

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: